Nasz blog

Jesteśmy specjalistami w temacie łupka dachowego i nie tylko.

Potrzebna pomoc?

Potrzebna pomoc?

Czekamy na Twój telefon!

Co warto wiedzieć, wybierając łupek na dach?

by | 11-06-2019

Łupek dachowy to niezwykle atrakcyjny materiał, którego największą zaletą jest trwałość. Ten naturalny kamień charakteryzuje się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, jego istotną zaletą jest bardzo estetyczny wygląd, dlatego też idealnie sprawdza się jako pokrycie dachowe w różnego rodzaju obiektach. Łupek można ułożyć niemal na każdym dachu – istnieją jednak pewne wyjątki. Najważniejszym ograniczeniem jest nachylenie dachu – w przypadku łupka kąt nachylenia wynosić powinien co najmniej 20 stopni. Co ważne, nietypowy kształt, a także inne urozmaicenia na dachach nie mają żądnego wpływu na możliwość zastosowania łupka.

Proces powstawania łupka na dach

Wydobycie łupka na dach to proces mało skomplikowany, ale wymagający zastosowania szczególnych rozwiązań. Wykorzystuje się tu cięcie diamentowe, poprzez które naturalny łupek jest cięty na bloki. Tak pozyskane bloki rozwarstwiane są na płytki, po czym przychodzi czas na selekcję oraz pakowanie.

Jakie są najważniejsze cechy, jakimi wyróżnia się łupek na dach?

Niezwykle trwały łupek na dach posiada liczne zalety, które sprawiają, że jest to bardzo często wybierany materiał. Oto kilka podstawowych zalet łupka na dach:

  • piękny wygląd
  • ekologiczność
  • wytrzymałość
  • przyjazność dla środowiska

Łupek to materiał, który jest niezwykle wytrzymały i odporny na przeróżne czynniki. Zarówno grad, śnieg jak i deszcz czy wiatr nie są mu straszne. Co ważne – jest to także materiał niepalny. W przypadku łupka na dach, wysoka jakość idzie w parze z trwałością, a materiał ten może w niezmienionej formie przetrać nawet całe wieki. Inną zaletą łupka na dach jest oczywiście jego piękno. Materiał ten może występować w różnych odcieniach szarości i antracytu co sprawia, że łupek posiada niezwykle estetyczny i luksusowy wygląd.

Czy łupek na dach to materiał ekologiczny?

W czasach, gdy duży nacisk kładzie się na ochronę środowiska, duże znaczenie ma ekologiczny aspekt materiałów budowlanych. Wysokiej jakości łupek na dach to gwarancja ekologii na najwyższym poziomie. Łupek jest bowiem materiałem naturalnym, który pozyskiwany jest w sposób nie wyrządzający żadnych szkód w środowisku. Cięcie diamentowe pozwala na wyeliminowanie konieczności używania dynamitu, co gwarantuje, że cały proces wydobycia jest bezpieczny dla natury.

Korzyści wynikające z zastosowania łupka na dach

Wykorzystanie łupka naturalnego jako materiału służącego do pokrycia dachu to wiele korzyści i pozytywnych efektów. Łupek ogranicza w dużym stopniu emisję dwutlenku węgla do atmosfery, a jak wszyscy wiemy – taka emisja wyrządza bardzo duże szkody w środowisku naturalnym. Łupek pozwala także zmniejszyć zużycie energii oraz gwarantuje mniejsze zużycie wody podczas montażu. Łupek dachowy jest zatem nie tylko trwały i odporny na różne czynniki zewnętrzne, ale wywiera także bardzo pozytywny wpływ na środowisko naturalne i nasz budżet. Utrzymanie i eksploatacja łupka nie wiążą się z żadnymi kosztami dodatkowymi, a jego naturalność i wyjątkowy wygląd podnoszą standard każdej inwestycji.