Nasz blog

Jesteśmy specjalistami w temacie łupka dachowego i nie tylko.

Potrzebna pomoc?

Potrzebna pomoc?

Czekamy na Twój telefon!

Waga łupka dachowego – informacje i właściwości

by | 17-04-2019

Materiały służące do pokrycia dachów budynków o różnym przeznaczeniu, dobierane są zazwyczaj pod kątem wyglądu, właściwości, a także ogólnego stylu. Jednym z docenianych i w efekcie najczęściej stosowanych ostatnio w budownictwie surowców jest łupek dachowy, który posiada liczne zalety i ciekawy design. Stąd też wykorzystywany jest on zarówno w przypadku budynków mieszkalnych jak i usługowych czy handlowych. Zastosowanie łupka jest proste i wygodne, dlatego też coraz więcej klientów decyduje się na taki wybór. Jednak na etapie planowania i rozważań pojawiają się nierzadko pewne wątpliwości. Dość często dotyczą one właściwości łupka, a dokładniej jego wagi. Pojawiają się opinie sugerujące, że waga łupka jest o wiele większa niż odpowiedników w postaci dachówki ceramicznej czy też betonowej. Czy to prawda? Oczywiście, że nie. Przygotowane przez nas informacje powinny rozwiać wszelkie wątpliwości.

Waga łupka i inne właściwości                      

Wysokiej jakości łupek dachowy to taki, którego waga waha się między 30-43 kg/m2. Waga taka nie różni się znacząco od wagi typowej dachówki ceramicznej lub betonowej. Stosowanie łupka nie wiąże się zatem z koniecznością wykorzystania ciężkiego surowca. Waga ta jest w pełni bezpieczna i nie zagraża ani obiektowi, na którym znajduje się łupek ani całemu otoczeniu. Nie jest to pokrycie nazbyt ciężkie, dlatego bez obaw może być stosowane w różnego typu obiektach – zarówno mieszkalnych jak i obiektach użyteczności publicznej. Co więcej, łupek dachowy może być z powodzeniem stosowany jako pokrycie dachowe budynków starych, nawet wiekowych. Finalny ciężar łupków zależy dodatkowo od kąta nachylenia dachu. Stąd też pojawiają się wspomniane wyżej wahania i zakres od 30 do 43 kg/m2. Dla pewności można zawsze dokonać fachowej oceny stanu podłoża.

Jak ocenić czy dach wytrzyma ciężar łupka?

Oczywiście nie każdy dach jest taki sam, a nierzadko niezbędne może być wykonanie pewnych prac modernizacyjnych, które umożliwią ułożenie na dachu łupka. Oceną warunków i stanu danego obiektu powinien zawsze zajmować się profesjonalista, który posiada w tym temacie duże doświadczenie. Takie działanie gwarantuje bowiem dokonanie właściwej oceny i podjęcie odpowiednich kroków. Łupek dachowy może być umieszczony praktycznie na każdym dachu, ale przed przystąpieniem do prac należy upewnić się, że posiada on odpowiednią strukturę. Negatywna opinia specjalisty nie oznacza konieczności rezygnacji z tego surowca – zazwyczaj wystarczy po prostu odpowiednio wzmocnić dach. Taka sytuacja zdarza się jednak bardzo rzadko, a w przypadku dopiero powstających budynków jest niemal niespotykana.