Zapraszamy do kontaktu:
+48 (22) 830 72 70
info@pizarras.pl
Z przyjemnością odpowiemy na pytania i przygotujemy ofertę dopasowaną do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. 

Prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy lub o skorzystanie z formularza kontaktowego.
KONTAKT

Czym jest łupek skalny na dach? Jak wygląda proces produkcji oraz dostawa i proces wykonawczy?

Łupek naturalny to iłowa skała metamorficzna, która powstawała w procesach warstwowych, które zachodziły przez kilka, a nawet kilkanaście milionów lat. Poszczególne warstwy osadzanego iłu można zauważyć w przekroju płytki. Jest więc produktem wytworzonym przez naturę i odkrytym do stosowania jako doskonałe pokrycie dachowe już w czasach Cesarstwa Rzymskiego. W pierwszej fazie łupek naturalny układany był jako pokrycie dachowe w formie łupanych, nieregularnych elementów, dziś poprzez udoskonalenie techniki obróbki kamienia łupek naturalny można spotkać w wielu formach i formatach, począwszy od płytki prostokątnej, poprzez formaty karo, aż do tradycjonalnych formatów francuskich czy niemieckich.

Który kraj ma największe zasoby wysokiej klasy łupka naturalnego?

Największym producentem łupka na dach wśród wszystkich krajów jest Hiszpania, a jednym z wiodących koncernów wydobywczo-produkcyjnych znanym na całym świecie jest Samaca S.A. Złoża wysokiej klasy łupka zlokalizowane w Hiszpanii mają istotny wpływ na gospodarkę tego kraju, gdyż eksport obejmuje nie tylko wszystkie kraje Europy, ale również Ameryki, Azję, Bliski Wschód oraz Australię. 

Jak przebiega proces wydobycia i produkcji łupka na dach ?

Przed eksploatacją złoża łupek skalny dachowy jest poddawany dokładnym badaniom laboratoryjnym, aby była pewność co do jego parametrów technicznych , które muszą spełniać pokrycia dachów i elewacji. Badanie pozwalają też określić zasoby depozytu i opłacalność wydobycia. W firmie SAMACA S.A wydobycie łupka odbywa się metodą głębinową lub odkrywkową(komorową) w formie piętrowych wyrobisk.

Zaledwie kilka procent złóż łupka naturalnego przechodzi proces weryfikacji jakościowej, z których powstaną gotowe produkty na dach i elewacje. Pokrycie dachu lub elewacji łupkiem musi być w 100% sprawdzone jakościowo i spełnić wszystkie wymagania techniczne oraz certyfikacyjne, które dla pokryć dachowych są szczególnie rygorystyczne.

Szczególną uwagę zwraca się na mrozoodporność, wytrzymałość mechaniczną oraz zawartość niepożądanych substancji. W trakcie procesu ekstrakcji łupka przy pomocy płyt diamentowych wycinane są bloki skalne, które następnie są przewożone do zakładów przetwarzania. Po wydobyciu łupek naturalny przechodzi 3 etapy w zakładzie produkcyjnym:

  • cięcia do żądanych formatów i kształtów z dużych bloków skalnych
  • ręcznego kształtowania przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów łupka do żądanej grubości oraz formy.
  • fazowania, gdzie krawędzie są obrabiane dla zachowania odpowiedniego spływu wody po ułożeniu.

Łupek na dach – logistyka i dostawy

Po klasyfikacji dachówki z łupka są liczone i pakowane do drewnianych skrzyń. Każda skrzynia jest opatrzona stosowną etykietą z informacją na temat złoża, zakładu obróbki, formatu grubości, daty produkcji oraz odniesienia do dokumentów jakościowych i certyfikacyjnych.

Dodatkowo cześć wydobywców stosuje indywidualny kod kreskowy dla każdej skrzyni, pozwalający zidentyfikować każdą skrzynię z łupkiem w zakresie: złoża, procesu produkcji, pakowania, selekcji i logistyki.

Wpływ łupka naturalnego na środowisko    

Łupek naturalny nie jest nigdy malowany ani nie dodawane są do niego żadne substancje chemiczne jest więc w 100% naturalny, przyjazny naturze oraz zdrowiu jego użytkowników. Proces produkcji odbywa się nisko emisyjnie i w znacznej części bez udziału maszyn. Podczas całego procesu wydobycia łupka nie powstają żadne odpady chemiczne.

Łupek na budowie i co dalej?

W trakcie kilkunastu lat działalności na polskim rynku firma Pizarras inwestowała w podniesienie świadomości wśród dekarzy, inwestorów oraz architektów czym jest łupek naturalny dachowy oraz elewacyjny, ucząc jednocześnie o zaletach tego ponadczasowego materiału oraz przekazując wiedzę praktyczną adeptom sztuki dekarskiej. Dzięki temu dysponujemy niezawodną grupą dekarzy, którzy są już doświadczonymi dekarzami łupkowymi i jesteśmy w stanie polecić wykonawcę dla każdego rodzaju inwestycji.

Zapraszamy do kontaktu z nami w celu ustaleń typowo wykonawczych

Kontakt

Z przyjemnością odpowiemy na pytania i przygotujemy indywidualną ofertę.

+48 (22) 830 72 70
info@pizarras.pl

Łupek dachowy

Wychodząc naprzeciw indywidualnym wymaganiom architektów nasza firma stworzyła program produktów specjalnych. Jego głównym założeniem jest kreowanie niestandardowych rozwiązań projektowych. Oznacza to możliwość stworzenia dachówek kamiennych na zamówienie.
PIZARRAS POLSKA Sp. z o.o., ul. Kasprzaka 49 01-234 Warszawa, +48 (22) 830 72 70 , info@pizarras.pl