FAQ

Czyli najczęściej zadawane pytania.

Potrzebna pomoc?

Potrzebna pomoc?

Czekamy na Twój telefon!

Czym jest łupek dachowy?

Łupek jest skałą osadową, powstałą ok. 300 mln lat temu. Zarówno wydobywanie łupka, jak i cały proces produkcji mający na celu formatowanie płytek dachowych odbywa się naturalnymi metodami. Od stuleci ten naturalny materiał wykorzystywany jest jako pokrycie dachów i okładzina elewacji. Dzięki swym licznym zaletom, takim jak : estetyka, plastyczność, trwałość i naturalność wciąż zyskuje coraz większą popularność. Możemy go spotkać na najbardziej okazałych budowlach na świecie jak Pałac Wersalski czy muzeum Louvre.

Jaki materiał jest najbardziej odpowiedni do wykonania obróbek blacharskich przy dachu z łupka naturalnego?

„Łupek lubi dobre towarzystwo”- warto pamiętać o tej zasadzie. Pokrycie dachowe z łupka ma przetrwać co najmniej kilkadziesiąt lat. Wobec tego bezzasadne jest używanie mało trwałych metali do wykonania opierzenia i rynien. Rekomendujemy do tego celu metale szlachetne z długą gwarancją użytkowania np.: miedź, tytan-cynk, aluminium itp.

Na jakim podłożu należy układać łupek?

Pizarras Polska rekomenduje zastosowanie pełnego deskowania. Jest to stabilne podłoże pod łupek naturalny, z którego wynika wiele zalet. Przy kryciu diagonalnym (prostokąt, karpiówka) dopuszczalne jest mocowanie łupka do łat, jednak jako doświadczony dostawca rekomendujemy pod łupek pełne deskowanie.

Czy łupek jest pokryciem ciężkim?

Czy należy wzmacniać konstrukcję, jeżeli dach został zaprojektowany pod dachówkę ceramiczną. Waga łupka jest z zasady niższa, niż dachówki ceramicznej bądź cementowej. Jeżeli projekt konstrukcyjny zakłada użycie jednej z w/w dachówek wzmocnienie konstrukcji nie jest konieczne. W przypadku, gdy konstrukcja dachu została przewidziana do pokrycia blachą, wtedy należy zweryfikować obliczenia ciężarów.

W jaki sposób należy mocować łupek?

Łupek mocowany jest na gwoździe (rzadziej wkręty) poprzez otwór w płytce.

Czy dostarczacie łupek z otworami do montażu?

Dostarczane przez nas płytki standardowo nie mają otworów – zgodnie z oczekiwaniami dekarzy łupkowych, którzy preferują wybijanie ich wg własnych potrzeb. Na życzenie klienta możemy dostarczyć każdy z oferowanych formatów z otworami wykonanymi fabrycznie. Należy wówczas określić w jakiej odległości od krawędzi ma być wykonany otwór.

Gdzie znajdę instrukcje układania łupka?

Układanie łupka polecamy zlecić doświadczonej firmie dekarskiej. Lista certyfikowanych dekarzy jest dostępna dla naszych klientów w naszej firmie. Cyklicznie organizujemy szkolenia dla dekarzy, którzy mają doświadczenie z innymi pokryciami dachowymi np. z dachówką karpiówką.

Jak układa się łupek dachowy na elewacji?

Łupek dachowy na elewacji jest mocowany mechanicznie. Oznacza to że należy wykonać odpowiednią konstrukcję. Rozwiązania te opracowywane są indywidualnie do każdego budynku. Znaczenie ma rodzaj krycia, obszar, który chcemy pokryć a nawet materiał z którego są wykonane ściany. Zapraszamy do kontaktu z naszym działem technicznym odpowiemy na wszystkie pytania i bezpłatnie przygotujemy rozwiązania techniczne dla danej inwestycji.

Czy można stosować na jednym budynku kilka rodzajów łupka?

Zdecydowanie nie. Łupek powinien być z jednego złoża (kopalni) a nawet, jeśli to możliwe z tego samego wydobycia (warstwy).

Czy łupek wymaga impregnacji po ułożeniu?

Nie. Nie ma konieczności nakładania chemicznych substancji na wykonane pokrycie z łupka naturalnego.

Jaki kąt nachylenia dachu jest odpowiedni pod łupek?

Standardowo minimalny kąt nachylenia to 22°. W przypadku mniejszych katów należy zastosować dodatkowe rozwiązania hydroizolacyjne.