Zapraszamy do kontaktu:
+48 (22) 830 72 70
info@pizarras.pl
Z przyjemnością odpowiemy na pytania i przygotujemy ofertę dopasowaną do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. 

Prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy lub o skorzystanie z formularza kontaktowego.
KONTAKT

Jak efektownie wykończyć ściany ? - wypróbuj łupek elewacyjny

Architektura współczesna stawia na prostotę i funkcjonalność. Nie oznacza to jednak, że estetyka i niepowtarzalność obiektu spada na drugie miejsce.

W jakich obiektach można wykorzystać łupek elewacyjny ?

Trudno w tym kontekście mówić o aktualnym stylu czy modzie. Niektórzy stawiają na stylizacje na dawne a nawet zabytkowe budowle, inni prześcigają się w nowatorskich pomysłach. Jedno nie ulega wątpliwości - efektowna, elegancka, a zarazem funkcjonalna i prosta w konserwacji elewacja to wizytówka budynku numer jeden. Jednym z zyskujących systematycznie na popularności sposobów wykończenia elewacji jest zastosowanie łupka.

Wykończenia za pomocą łupka można podziwiać w całej Europie zachodniej, niejednokrotnie zachował się na kilkusetletnich obiektach zabytkowych – kościołach, pałacach lub ratuszach. Ten w pełni naturalny materiał zawdzięcza swoją nazwę zjawisku złupkowacenia, czyli rozwarstwieniu sprasowanych pod własnym naciskiem warstw skalnych. Projektujący nowe budowle architekci docenią jego niepowtarzalność – każdy łupek posiada swoją barwę i fakturę.

Nie ma żadnych ograniczeń w zastosowaniu łupka jako materiału na elewację. Może pokrywać ją w całości, może tworzyć efektowne wstawki łączące się na przykład z betonem czy cegłą. Z powodzeniem można wykorzystać go do renowacji i remontów starych, a nawet zabytkowych budynków jak i na wskroś nowoczesnych budowli.

Tradycyjny dom jednorodzinny, awangardowy biurowiec, elegancki hotel czy stylizowany na stary kościół – trudno o bardziej uniwersalne wykończenie niż naturalny łupek. Kolejny powód, z którego ceniony jest przez architektów to naturalne wkomponowanie obiektu w każdy rodzaj krajobrazu – połączy się zarówno z nowoczesną, surową industrialną scenerią pełną szarości, czerni i naturalnej barwy betonu jak i z miejscem pełnym spokoju, położonym blisko terenów rekreacyjnych, parków czy nadrzecznego bulwaru.

Doskonale komponuje się z innymi elementami architektonicznymi wykonanymi z kamienia naturalnego – z murami, bramami, ogrodzeniami i ciągami pieszymi z kamienną nawierzchnią.

Dlaczego jeszcze warto wykończyć elewację łupkiem ?

Jest materiałem niezwykle trwałym. Prawidłowo położony przetrwa co najmniej 100 a nawet ponad  200 lat. Nie poddaje się się wpływom atmosferycznym – jest odporny na niskie i wysokie temperatury, nie szkodzi mu także wysoka wilgotność. Odporny jest na wietrzenie i uszkodzenia mechanicznym jest w 100% ogniotrwały. Dzięki zróżnicowanej kolorystyce łatwo będzie dobrać łupek do całokształtu pomysłu architektonicznego. W zależności od koncepcji i charakteru budynku może występować w postaci gładkich płyt lub o nierównej fakturze.

Elewacja łupkowa praktycznie nie wymaga żadnych remontów, ani czasowych renowacji. W razie uszkodzenia elewacji wystarczy wymienić zniszczone płytki, co jest stosunkowo prostym zabiegiem.  Wystarczy okresowe czyszczenie aby elewacja prezentowała się elegancko dodając prestiżu obiektowi.

Czy elewacja z naturalnego łupka jest droga ?

Tak, jak w przypadku większości materiałów budowlanych naturalnego pochodzenia łupek elewacyjny nie należy do tanich produktów. Wyższa cena rekompensowana jest przez jego trwałość, efektowny wygląd i łatwość konserwacji.

Montaż łupka na elewacji nie nastręcza większych trudności. Płytki o grubości od 4 do 7 milimetrów mocuję się za pomocą gwoździ lub haków do konstrukcji nośnej wykonanej z metalu lub drewna. Pokrycie łupkiem elewacji jest łatwiejsze i mniej kosztowne niż zastosowanie tego materiału na dachu.

Niewątpliwą zaletą jest łatwość obróbki – łupek można wygładzać i wycinać z płytek dowolne kształty. Dzięki temu, oprócz płytek o standardowych wymiarach klienci mogą zamówić dowolne rozmiary i kształty. Jest to kolejną, niewątpliwą zaletą w budownictwie indywidualnym i przy renowacji obiektów zabytkowych. Łupek elewacyjny to wykończenie, które z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających – jedyne w swoim rodzaju połączenie najwyższej jakości z efektownym wyglądem.

Kontakt

Z przyjemnością odpowiemy na pytania i przygotujemy indywidualną ofertę.

+48 (22) 830 72 70
info@pizarras.pl

Łupek dachowy

Wychodząc naprzeciw indywidualnym wymaganiom architektów nasza firma stworzyła program produktów specjalnych. Jego głównym założeniem jest kreowanie niestandardowych rozwiązań projektowych. Oznacza to możliwość stworzenia dachówek kamiennych na zamówienie.
PIZARRAS POLSKA Sp. z o.o., ul. Kasprzaka 49 01-234 Warszawa, +48 (22) 830 72 70 , info@pizarras.pl