Architektura współczesna stawia na prostotę i funkcjonalność. Nie oznacza to jednak, że estetyka i niepowtarzalność obiektu spada na drugie miejsce.
Trudno w tym kontekście mówić o aktualnym stylu czy modzie. Niektórzy stawiają na stylizacje na dawne a nawet zabytkowe budowle, inni prześcigają się w nowatorskich pomysłach. Jedno nie ulega wątpliwości - efektowna, elegancka, a zarazem funkcjonalna i prosta w konserwacji elewacja to wizytówka budynku numer jeden. Jednym z zyskujących systematycznie na popularności sposobów wykończenia elewacji jest zastosowanie łupka.
Wykończenia za pomocą łupka można podziwiać w całej Europie zachodniej, niejednokrotnie zachował się na kilkusetletnich obiektach zabytkowych – kościołach, pałacach lub ratuszach. Ten w pełni naturalny materiał zawdzięcza swoją nazwę zjawisku złupkowacenia, czyli rozwarstwieniu sprasowanych pod własnym naciskiem warstw skalnych. Projektujący nowe budowle architekci docenią jego niepowtarzalność – każdy łupek posiada swoją barwę i fakturę.
Nie ma żadnych ograniczeń w zastosowaniu łupka jako materiału na elewację. Może pokrywać ją w całości, może tworzyć efektowne wstawki łączące się na przykład z betonem czy cegłą. Z powodzeniem można wykorzystać go do renowacji i remontów starych, a nawet zabytkowych budynków jak i na wskroś nowoczesnych budowli.
Tradycyjny dom jednorodzinny, awangardowy biurowiec, elegancki hotel czy stylizowany na stary kościół – trudno o bardziej uniwersalne wykończenie niż naturalny łupek. Kolejny powód, z którego ceniony jest przez architektów to naturalne wkomponowanie obiektu w każdy rodzaj krajobrazu – połączy się zarówno z nowoczesną, surową industrialną scenerią pełną szarości, czerni i naturalnej barwy betonu jak i z miejscem pełnym spokoju, położonym blisko terenów rekreacyjnych, parków czy nadrzecznego bulwaru.
Doskonale komponuje się z innymi elementami architektonicznymi wykonanymi z kamienia naturalnego – z murami, bramami, ogrodzeniami i ciągami pieszymi z kamienną nawierzchnią.
Jest materiałem niezwykle trwałym. Prawidłowo położony przetrwa co najmniej 100 a nawet ponad 200 lat. Nie poddaje się się wpływom atmosferycznym – jest odporny na niskie i wysokie temperatury, nie szkodzi mu także wysoka wilgotność. Odporny jest na wietrzenie i uszkodzenia mechanicznym jest w 100% ogniotrwały. Dzięki zróżnicowanej kolorystyce łatwo będzie dobrać łupek do całokształtu pomysłu architektonicznego. W zależności od koncepcji i charakteru budynku może występować w postaci gładkich płyt lub o nierównej fakturze.
Elewacja łupkowa praktycznie nie wymaga żadnych remontów, ani czasowych renowacji. W razie uszkodzenia elewacji wystarczy wymienić zniszczone płytki, co jest stosunkowo prostym zabiegiem. Wystarczy okresowe czyszczenie aby elewacja prezentowała się elegancko dodając prestiżu obiektowi.
Tak, jak w przypadku większości materiałów budowlanych naturalnego pochodzenia łupek elewacyjny nie należy do tanich produktów. Wyższa cena rekompensowana jest przez jego trwałość, efektowny wygląd i łatwość konserwacji.
Montaż łupka na elewacji nie nastręcza większych trudności. Płytki o grubości od 4 do 7 milimetrów mocuję się za pomocą gwoździ lub haków do konstrukcji nośnej wykonanej z metalu lub drewna. Pokrycie łupkiem elewacji jest łatwiejsze i mniej kosztowne niż zastosowanie tego materiału na dachu.
Niewątpliwą zaletą jest łatwość obróbki – łupek można wygładzać i wycinać z płytek dowolne kształty. Dzięki temu, oprócz płytek o standardowych wymiarach klienci mogą zamówić dowolne rozmiary i kształty. Jest to kolejną, niewątpliwą zaletą w budownictwie indywidualnym i przy renowacji obiektów zabytkowych. Łupek elewacyjny to wykończenie, które z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających – jedyne w swoim rodzaju połączenie najwyższej jakości z efektownym wyglądem.