Co lepiej położyć na dach łupek czy dachówkę ? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów, dlatego postaramy się porównać te dwa pokrycia.
Łupek naturalny to przede wszystkim płaska płytka. Jest to więc niepowtarzalny wymiar estetyki budynku. Od stosunkowo niedawnego okresu producenci dachówek ceramicznych produkują oraz wzbogacają swoją ofertę o dachówki płaskie. Zamierzenie jest takie, aby dachówka taka przypominała wyglądem łupek naturalny.
Dzięki wykonaniu dachu płaską płytka z łupka dachowego lub płaskiej dachówki struktura dachu uzyskuje wybitny wymiar architektoniczny.
Dach jest monolityczny, spójny i dość lekki w wyglądzie. Można śmiało powiedzieć, że trend architektoniczny na rynku dachów powoduje coraz mniejsze zastosowanie dachówek z „falą”, a coraz bardziej narzuca kierunek spójnej struktury, płaskich pokryć.
Dach z łupka – tak!, a ściany budynku ?
Rozwiązania architektoniczne z płaską dachówką lub czarnym łupkiem dachowym świetnie się prezentują na dwu lub czterospadowych dachach.
Zaletą płaskich pokryć dachowych jest możliwość kontynuacji układania łupka, opcjonalnie dachówki na elewacjach.
Zyskujące coraz większą popularność „stodoły” często są pokrywane tym samym materiałem, nie tylko na dachach ale także płynnie przechodzące na ściany zewnętrzne.
Przy tego typu rozwiązaniach idealnym jest rozwiązanie, gdzie elewacje budynków są wentylowane. Jest to optymalne rozwiązanie z punktu widzenia komfortu użytkowania takiego budynku.
Naturalny dachowy łupek IBERO- jaki dach można z niego wykonać ?
Zaletą i przewagą łupka na dach jest fakt, że można nim pokryć każdą, nawet najbardziej skomplikowaną bryłę dachu. Wole oka, lukarny, pływające okapy, zróżnicowane poziomy oraz nietypowe płaszczyzny – wszystko to jest możliwe do wykonania w łupku dachowym.
Wpływ na to mają dwa czynniki : łupek dachowy jest bardzo plastyczny i da się go obrabiać do najbardziej skomplikowanych kształtów.
Po drugie, łupek dachowy oprócz podstawowej prostokątnej płytki występuje w wielu oryginalnych i niepowtarzalnych kształtach.
Dlatego bardzo skomplikowane dachy, wieże, beczki, półokrągłe elementy są często pokrywane łupkiem dachowym.
Łupek dachowy – cena
Cena – bardzo ważny czynnik, często decydujący o wyborze materiału budowlanego.
Łupek dachowy – skała wydobywana z ziemi, swoją płaską i naturalną powierzchnię zawdzięcza tylko naturze. Proces obróbki jest minimalny i nie ingeruje w piękno, które stworzyła natura.
Łupek naturalny ma tę wadę, a może zaletę, że nigdy nie jest sztucznie barwiony. Finalny efekt wizualny jest zasługą tylko i wyłącznie natury, dlatego każdy dach jest unikatowy.
Porównując promocyjne ceny łupka hiszpańskiego IBERO z rynkiem płaskich dachówek ceramicznych, możemy mówić o podobnym przedziale cenowym, biorąc pod uwagę ceny akcesoriów potrzebnych do wykonania dachu z dachówki ceramicznej.
Łupek dachowy a dachówka ceramiczna
Obydwa rodzaje pokryć, zarówno z łupka jak i z dachówki są raczej szlachetnymi pokryciami i na pewno warte uwagi dla inwestorów, którzy oczekują dość spektakularnego efektu końcowego.
Obydwa materiały są trwałe, chodź żywotność łupka ocenia się na dłuższą, i na pewno wpłyną pozytywnie na efekt wizualny budynku.
Przy porównywalnych kosztach zakupu materiału różnice tkwią głownie w wyglądzie oraz popularności materiałów. O ile dachówka ceramiczna stała się produktem powszechnym, to łupek naturalny cechuje cały czas wyjątkowość