Trwałość i elegancja

Co sprawia, że łupek czyli skała znajduje zastosowanie na dachach i elewacjach?

Potrzebna pomoc?

Potrzebna pomoc?

Czekamy na Twój telefon!

Co sprawia, że łupek czyli skała znajduje zastosowanie na dachach i elewacjach?

Łupek jest materiałem naturalnym, który wyróżnia się wyjątkową estetyką i trwałością. Jest materiałem niepalnym i odpornym na warunki atmosferyczne. Nie wymaga konserwacji. Szczególnie dobrze sprawdza się jako pokrycie dachowe i elewacyjne. Każdy dach i każda elewacja wykonana z łupka jest niepowtarzalna. Pierwsze pokrycia dachowe pojawiły się już na początku naszej ery. Ze względu na trwałość i niepowtarzalny wygląd łupek znalazł zastosowanie na bardzo okazałych budynkach. Obecnie dach z łupka doskonale prezentuje się na nowych, jak i na zabytkowych obiektach. Łupek dachowy jest materiałem naturalnym dostępnym w różnych kolorach, odcieniach a także kształtach. Jego właściwości fizyczne czynią go idealnym materiałem budowlanym.

Czy każdy dach można przykryć łupkiem?

Łupek można zastosować na najbardziej nietypowych i skomplikowanych bryłach dachów. Jedyne ograniczenie wynika z kąta nachylenia dachu. Minimalne nachylenie powinno wynosić co najmniej 20°.

Jak powstaje dachówka z łupka naturalnego?

Łupek wydobywa się w procesie cięcia diamentowego na bloki. Następnie bloki transportowane są do wytwórni i rozwarstwiane na płytki o grubości 5 lub 7 milimetrów. Kolejny etap to selekcja materiału i pakowanie. Obecnie pozyskiwany łupek powstał ok. 300 milionów lat temu. Największe jego pokłady zlokalizowane są w Hiszpanii, gdzie wydobywa się go odkrywkowo przy użyciu najnowocześniejszych maszyn i urządzeń.

Co jest aktualnie istotne dla inwestorów?

Inwestorzy coraz więcej uwagi poświęcają rozwiązaniom ekologicznym. Chcą otaczać się materiałami naturalnymi ale też funkcjonalnymi. Ekologiczny i szlachetny produkt jakim jest łupek dachowy nie wymaga dodatkowych kosztów utrzymania podczas eksploatacji. Jego naturalne pochodzenie, wyrafinowany wygląd zapewniają prestiż i trwałość inwestycji.

Najważniejsze cechy łupka

Wytrzymałość
Używany jako pokrycie dachowe od czasów romańskich łupek jest pokryciem ,który przechodzi próbę czasu. Nadzwyczajnie długowieczny, niezwykle trwały, odporny na ogień i naturalnie wodoszczelny – łupek dachowy jest po prostu najwyższej klasy pokryciem dachowym. 

Przyjazny dla środowiska
Łupek dachowy jest materiałem, który w całym procesie produkcji najmniej ingeruje w środowisko naturalne. Po jego wydobyciu wystarczy, aby został docięty do odpowiedniego formatu i spakowany do dalszej dystrybucji.

Piękno
Łupek jest naturalnie pięknym materiałem występującym w wielu odcieniach antracytu oraz szarości w zależności od miejsca wydobycia oraz kompozycji składowych. Nasz łupek można znaleźć na najbardziej okazałych budynkach na całym świecie, dzięki czemu ich piękno oraz wartość zostają podniesione.

Ekologia
Okrycie dachu o powierzchni 200 m2 łupkiem naturalnym w porównaniu z dachówką tradycyjną zmniejsza emisję Co2 do atmosfery o 12,4 tony. Jest to skażenie środowiska, które powoduje średnio jeden samochód po przejechaniu 60 000km. Dach o powierzchni 200 m2, pokryty łupkiem naturalnym w miejsce tradycyjnej dachówki oznacza zaoszczędzenie 70 000 litrów wody. To tyle, ile średnio zużywa jedna osoba w okresie 456 dni. Pokrycie dachu 200 m2 łupkiem naturalnym zamiast tradycyjną dachówką oszczędza 35 000 kWh energii elektrycznej. Jest to mniej więcej dwuletnie zapotrzebowanie na energię jednego domu.