Wykończenia dachu – łupek dachowy
Perfekcja natury – tak można określić łupek dachowy materiał powstały ok. 300 milionów lat temu, a dziś wykorzystywany jako szlachetne pokrycia dachowe. Wykorzystywany od setek lat łupek kamienny na dach to pokrycie, które można spotkać na najbardziej znaczących budynkach europejskiej cywilizacji, jak Luwr, katedra Notre Dame czy pałac w Wersalu. Pokrycie dachu łupkiem to decyzja odważna, ale jednocześnie jest perfekcyjnym zwieńczeniem inwestycji.
Główne zalety dachów z łupka naturalnego
Łupek na dachu jest czymś wyjątkowym, nie tylko wizualnie. Sprawdza się również, jako izolacja akustyczna dachu, a przede wszystkim zwykle trwa dłużej niż budynki na których jest układany. Łupek dachówkowy przypomina formą układania dachówkę karpiówkę, ale jego żywotność jest dużo większa.
Jak powstaje dachówka łupkowa ?
Łupek dachowy jest skałą wydobytą w ziemi, dociętą do odpowiedniego formatu i stosowaną do pokrycia dachu łupkiem bez malowania i innych procesów chemicznych. Proces produkcji zaczyna się od wydobycia – tylko nieliczne złoża spełniają parametry techniczne do stosowania jako dachówka łupkowa. W fabrykach zlokalizowanych przy kopalniach łupek kamienny otrzymuje ostateczny kształt, jest selekcjonowany i pakowany w skrzynie i w tej formie trafia do magazynu w Warszawie, a potem na plac budowy. Łupek elewacyjny jest tą samą płytką, której używamy do krycia dachów.
Pokrycie dachu łupkiem
Dachówka łupkowa jest trwała i piękna, a zmieniające się przez wieki trendy w architekturze zawsze stawiały niezmiennie pokrycie dachu łupkiem, jako najwyższy standard estetyki i trwałości. Łupek mocuje się mechanicznie do podłoża za pomocą specjalistycznych gwoździ na łatach lub na pełnym deskowaniu. Nie występują tu akcesoria, jak w przypadku dachówki - trójniki, czy gąsiory.
Wykończenie dachu łupkiem
Z uwagi na unikalną estetykę łupek naturalny stosuje się również miejscowo, jako upiększenie deski czołowej, komina oraz innych, towarzyszących elementów budynku.
Łupek kamienny na dach
Łupek naturalny na dach musi być trwały, nienasiąkliwy oraz nie powinien zawierać zbyt dużo substancji niepożądanych– to gwarantuje długowieczne użytkowanie. Dachówka łupkowa na dach czy elewację ma oczywiście różne formy. Prostokąt, karo, karpiówka czy niestandardowe formaty to w łupku na dach nic niezwykłego. Materiał ten jest wprost idealny do kreowania niestandardowych rozwiązań ponieważ świetnie się obrabia. Łupek naturalny na dach pomimo tego, że jest zaliczany do najbardziej ekskluzywnych pokryć dachowych, jego cena jest zbliżona do tradycyjnej dachówki zakładkowej lepszej jakości.
Łupek dachowy to wybór na pokolenia
Łupek naturalny na dach to wybór na pokolenia. Znane są w Warszawie przypadki odzyskiwania z ponad 100-letnich domów łupka do ponownego wykorzystania na nowo powstającym budynku. Łupek na dach to również ulubione pokrycie architektów. Jego forma oraz głębia odcieni kolorów sprawia, że obiekty pokryte łupkiem kamiennym wyglądają niezwykle oryginalnie i estetycznie.