Łupek na dach - Trwałe i estetyczne pokrycia dachów
Marząc o wytwornym, gustownym domu, gdzie priorytetem jest także funkcjonalność i komfort życia, warto zastanowić się nad łupek dachowym. Ten naturalny materiał to gwarancja stylu i trwałości.
Jak produkuje się łupek kamienny na dach?
Obróbka pozyskanej ze środowiska naturalnego skały polega wyłącznie na przycinaniu jej do wymaganych rozmiarów i kształtów. W procesie produkcji nie używa się żadnych substancji chemicznych, dzięki czemu dach z łupka zachowuje pierwotne piękno i wszystkie właściwości naturalnej skały.
Aby zapewnić produkt finalny najwyższej jakości, wykorzystywane są jedynie te złoża łupka, które po dokładnych badaniach zostały zakwalifikowane jako nadające się do zastosowania budowlanego. Dzięki temu klient otrzymuje materiał dachowy, który jest nie tylko trwały i estetycznie atrakcyjny, ale również wolny od szkodliwych składników, mogących negatywnie wpływać na zdrowie oraz środowisko.
Przed finalizacją procesu produkcji, każdy element łupka poddawany jest rygorystycznej kontroli jakości. Kontrola ta obejmuje szczegółowe sprawdzenie pod kątem ewentualnych defektów strukturalnych, jak pęknięcia czy nierówności, które mogłyby wpłynąć na wytrzymałość i funkcjonalność dachu. W tym etapie specjaliści oceniają również kolorystykę i teksturę płyt, by zagwarantować jednolitość estetyczną oraz długotrwały efekt wizualny pokrycia dachowego.
W zależności od lokalizacji złoża łupek kamienny na dach może przybierać różne kolory. Najczęściej występuje grafitowy, ale można również spotkać takie barwy jak szara, ciemnoszara, antracytowa, zielona lub czerwona.
Jak wygląda wykończenie dachu łupkiem w praktyce?
Łupek dachowy jest prosty w montażu, płytki mocuje się do podłoża za pomocą specjalistycznych gwoździ na drewnianych łatach lub deskowaniu. Charakteryzuje się on brakiem potrzeby stosowania dodatkowych akcesoriów, które są typowe dla innych rodzajów pokryć, jak dachówki ceramiczne, w tym trójniki, gąsiory, czy inne specjalne elementy montażowe.
Prawidłowo wykonane wykończenie dachu łupkiem nie wymaga okresowych remontów ani konserwacji. Jedynie w przypadku uszkodzenia mechanicznego należy uszkodzone elementy zastąpić nowymi.
Łupek naturalny na dach nadaje się w zasadzie do wykończenia wszystkich budowli bez względu na ich styl lub przeznaczenie. Jedynym ograniczeniem jest jego stosunkowo duży ciężar - około 35kg na metr kwadratowy, co powinno zostać uwzględnione już na etapie projektu architektonicznego. Planując budowę warto pamiętać, że profesjonalne krycie łupkiem jest stosunkowo czasochłonne i najlepiej powierzyć je sprawdzonym i doświadczonym specjalistom.
Łupek można układać różnymi sposobami, co pozwala łatwo dopasować go do każdego kształtu dachu i stylistyki budynku. Od typu krycia zależy efekt wizualny, a także cena. Najbardziej popularne jest krycie podwójne prostokątne. Inne rodzaje krycia to niemieckie, staroniemieckie, dzikie, karpiówkowe, oktagonalne, francuskie, łuskowe, a także niestandardowe.
W jaki sposób zredukować koszty montażu naturalnego dachu z łupka?
Niemiecka firma wraz z australijską firmą opatentowały nowatorską technikę mocowania łupka dachowego. Jej zastosowanie redukuje czas pokrywania dachu łupkiem nawet o 70% oraz pozwala na zastosowanie cieńszych płytek.
Lżejsze od tradycyjnych są również elementy mocujące składające się z ocynkowanego profilu stalowego oraz aluminiowych łączników wyposażonych w haczyki ze stali szlachetnej. Dzięki znacznie mniejszemu ciężarowi metodę tę warto zastosować w przypadku konstrukcji, które nie wytrzymają zbyt dużego obciążenia – na przykład przy pokrywaniu dachów starych budynków.
Kolejną zaletą systemu Nulok jest jest połączenie go z montażem paneli fotowoltaicznych, które w tym przypadku nie są montowane na pokryciu dachowym lecz tworzą z nim zintegrowaną całość. Spójna estetyka tego rozwiązania doskonale wpisuje się we współczesne trendy w architekturze.
Czy wykończenie dachu łupkiem jest opłacalne?
Koszt łupka kamiennego na dach, a także jego profesjonalnego montażu nie należy do najniższych, jednak nie różni się wiele od położenia wysokiej jakości dachówek zakładkowych. Jednak trwałość dachu z łupka jest na tyle wysoka, że nie tylko w pełni rekompensuje jego cenę, ale znacznie podnosi wartość samego budynku. Dlatego łupek naturalny na dach można zdecydowanie uznać za doskonałą inwestycję.
Raport wydany przez Oficjalne Laboratorium Testów na Materiałach Budowlanych działające przy Wydziale Nauk Ekonomicznych i Biznesowych w Santiago de Compostela, mówi, że łupki wyróżniają się wśród dostępnych obecnie materiałów do wnoszenia budynków i domów
Gdzie najlepiej sprawdza się pokrycie dachu łupkiem?
Współczesne trendy w architekturze stawiają na jak najbardziej spójne wkomponowanie budynku w jego bezpośrednie otoczenie i krajobraz. W tym wypadku dach z łupka sprawdza się idealnie. Jako materiał o naturalnej strukturze i barwach świetnie komponuje się z terenami wypełnionymi zielenią, położonymi w sąsiedztwie parków, obiektów sportowych czy nadrzecznych bulwarów.
Również w przestrzeni utrzymanej w stylu industrialnym lub biurowym, pełnej stali, betonu i efektownych przeszkleń łupek na dach znajdzie swoje miejsce.
Doskonale zaprezentuje się na budynkach użyteczności publicznej takich jak hotele, biurowce, budynki rządowe lub kościoły.
Przykłady pokrycia dachu łupkiem można podziwiać w całej Europie - na przykład na jednym z symboli Kopenhagi – reprezentacyjnym i wyjątkowo stylowym dworcu kolejowym.
Wykończenie dachu łupkiem staje się również coraz bardziej popularne w budownictwie jednorodzinnym. Tego typu projekt potrafi kompletnie zmienić oblicze nawet niewielkiego, prostego domu. Pomijając zalety łupka jako materiału jego zastosowanie podnosi znacznie estetykę i prestiż domostwa.
Warto podkreślić także znacznie łupka dachowego w zrównoważonym, możliwie najmniej ingerującym w środowisko naturalne budownictwie. Jako materiał w 100% naturalny, wydobywany i obrabiany wyłącznie tradycyjnymi metodami nie wykazuje żadnego szkodliwego wpływu na naturalne otoczenie.
Reasumując – pokrycie dachu łupkiem jest godne rozważenia, gwarantuje najwyższą jakość dachu, doskonały efekt wizualny i brak problemów z konserwacją w przyszłości.
Z przyjemnością odpowiemy na pytania i przygotujemy indywidualną ofertę.
+48 (22) 830 72 70 info@pizarras.pl
Łupek dachowy
Wychodząc naprzeciw indywidualnym wymaganiom architektów nasza firma stworzyła program produktów specjalnych. Jego głównym założeniem jest kreowanie niestandardowych rozwiązań projektowych. Oznacza to możliwość stworzenia dachówek kamiennych na zamówienie.
PIZARRAS POLSKA Sp. z o.o., ul. Kasprzaka 49 01-234 Warszawa, +48 (22) 830 72 70 , info@pizarras.pl
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda