W zasadzie nie ma ograniczeń aby pokryć dach tym szlachetnym, naturalnym materiałem. Dzięki temu, że płytki z łupka dachowego można wycinać w dowolne kształty sprawdzi się on na każdym, nawet skomplikowanym w formie dachu. Łupek pasuje w zasadzie do każdego stylu architektonicznego.
Domom jednorodzinnym nadaje klasyczny charakter. Sprawdza się również na nowoczesnych obiektach doskonale łącząc się z innymi materiałami. Jedyną wadą jest dość znaczny ciężar – dlatego o położeniu łupka na dach trzeba pomyśleć już w fazie projektu.
Jeżeli zależy nam na efektownym i eleganckim wykończeniu, a także naturalnych materiałach łupek jest najbardziej pożądanym surowcem na pokrycie dachu. Może być równie dobrze zastosowany na elewacji. Zarówno na dachu jak i na ścianach łupek może stanowić podstawowy materiał, można też z niego tworzyć elementy dekoracyjne i wykańczające niektóre niektóre części - na przykład kominy czy reprezentacyjne fragmenty fasady.
Łupek dachowym nie należy do najtańszych materiałów budowlanych, ale jest trwały i nie wymaga regularnej konserwacji.
Łupek zaliczamy do skał osadowych. Wydobywany cięty jest na płytki. Nie wymaga żadnej obróbki chemicznej. Kolorystyka jest zróżnicowana – od odcieni szarości aż do ciemnego grafitu, poprzez zieleń i antracyt aż do czerwieni.
Płytki łupkowe można wygładzić, można też pozostawić nierówną fakturę, która znakomicie podkreśli naturalne pochodzenie kamienia.
Jego trwałość przewyższa wszystkie powszechnie stosowane materiały budowlane, a dach z łupka najprawdopodobniej przetrwa dłużej niż pozostałe elementy budynku.
Nie jest wrażliwy na wilgoć, nie ulega zniszczeniu pod wpływem ujemnych lub bardzo wysokich temperatur. Nie kruszy się i nie pęka. Jest całkowicie niepalny, a także stanowi skuteczną izolację przed hałasem z zewnątrz.
Umiejętnie zastosowany przez architekta tworzy doskonałą całość nie tylko z obiektem, który pokrywa ale z całym otoczeniem, niezależnie od stylu i charakteru.
Przed decyzją o pokryciu dachu z łupkiem warto przyjrzeć się budowlom, gdzie został z powodzeniem zastosowany. Stare niemieckie domy, kościoły i pałace we Francji, Belgii czy Hiszpanii, odrestaurowane bądź stylizowane na stare budynki użyteczności publicznej, nowoczesne hotele i efektowne biurowce to dowody na to, że łupek dachowy jest prawdziwie ponadczasowym materiałem.
Montaż gotowych płytek nie jest skomplikowany, ale stosunkowo pracochłonny. Wymaga doświadczonej i profesjonalnej ekipy dekarzy. Mocowany jest za pomocą specjalnych gwoździ do drewnianych łat lub pełnego odeskowania.
Koszt samego materiały jak i jego położenia jest stosunkowo wysoki, ale niewiele droższy od wysokiej jakości dachówki ceramicznej. Po prawidłowym położeniu nie wymaga remontów ani prac konserwacyjnych. Wystarczy regularne usuwanie liści, gałęzi czy zanieczyszczeń przyniesionych przez wiatr. W razie mechanicznego uszkodzenia można z łatwością naprawić dach z łupka zastępując uszkodzone płytki nowymi.
Dach z łupka naturalnego to inwestycja nie na kilkadziesiąt ale nawet na kilkaset lat !